Najnowsze Posty

Menopauza - nowy etap. Jak dzięki diecie poprawić komfort swojego życia? - ZdrowieIntymne.pl

By 13:27 , , , ,


W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, kiedy stopniowo, czasem mniej, czasem bardziej gwałtownie wokół jej organizmu dokonuje się szereg zmian. Pomimo tego, że menopauza jest powszechnym i naturalnym zjawiskiem, jej nadejście zawsze wiąże się z zaskoczeniem. I choć czasu nie da się zatrzymać, można skutecznie złagodzić związane z tym okresem uciążliwe dolegliwości.

Menopauza jest naturalnym zjawiskiem pojawiającym się u kobiet około 50. roku życia. W organizmie zachodzi wówczas mnóstwo, złożonych procesów zależnych od zmniejszonego stężenia estrogenów. Obserwuje się m.in. zaburzenia ze strony układu krążenia, kostnego (osteoporoza) oraz moczowo-płciowego (m.in. nietrzymanie moczu bądź osłabienie popędu płciowego). Wyraźnie zmniejsza się również wydolność organizmu, przez co panie często rezygnują ze swoich stałych przyzwyczajeń dotyczących ich codziennej aktywności. Z okresem menopauzy wiąże się także zmiana wyglądu kobiety. Zaczynają dominować procesy zaniku tkanek strukturalnych, nasilają się zmiany zwyrodnieniowe, pojawiają przebarwienia i zmarszczki, skóra staje się sucha. Również i przemiana materii zaczyna płatać figle – kobiety częściej mogą narzekać na problemy ze strony układu pokarmowego, łatwiej też przybierają na masie. Ważne by pamiętać, że czas ten i związane z nim dolegliwości są zwykle tylko przejściowe. Dojrzała kobieta już wkrótce będzie mogła na nowo cieszyć się życiem i korzystać z jego uroków każdego dnia. Dojrzała kobieta to kobieta świadoma swojego ciała, swoich możliwości, pełna doświadczeń jak radzić sobie z przeciwnościami. A na większość towarzyszących objawów można coś przecież zaradzić.

Soja nie tylko w diecie wegetariańskiej
Produktem, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu w temacie łagodzenia objawów menopauzy jest soja, będąca źródłem wielu istotnych składników odżywczych. Badania wykazały, że zawarte w nasionach soi fitoestrogeny wywierają korzystny wpływ na organizm, zwłaszcza kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Literatura tłumaczy ten fakt dużym ich podobieństwem do naturalnych estrogenów, które pełnią ważną rolę w zachowaniu zdrowia kobiety, zwłaszcza w okresie przekwitania, kiedy to tych estrogenów jest zauważalnie mniej. Ich niedobór w tym czasie może być przyczyną uciążliwych uderzeń gorąca, niemożności panowania nad emocjami, problemów ze snem, ale może także stać się powodem ubytku masy kostnej i zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. W jednym z przeprowadzonych badań, kobietom w wieku od 51-62 lat podawano izoflawonoidy pochodzenia sojowego w dwóch różnych dawkach. Porównując obydwie grupy stwierdzono, że kobiety otrzymujące większą dawkę tych składników, cechowała większa gęstość mineralna kości, mniejsza masa ciała, a także rzadziej występujące negatywne odczucia związane z okresem okołomenopauzalnym.CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW?
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U

You Might Also Like

0 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ