Najnowsze Posty

Analiza składu ciała metodą BIA - na czym polega, jak się przygotować - darmowe pomiary 21 marca w Gastromedica

By 16:05 , ,


Specjaliści pracujący w nowoczesnych gabinetach dietetycznych rzadko kiedy wykorzystują jeszcze klasyczne „centymetry” czy przyrządy do pomiaru grubości fałdu skórnego. Dzisiaj pracę tych sprzętów zastąpiły zdecydowanie bardziej zautomatyzowane i dokładniejsze urządzenia. Do jednych z nich należy analizator składu ciała, który w swojej pracy wykorzystuje metodę tzw. bioimpedancji elektrycznej (BIA).

Dzięki BIA Twoja dieta będzie idealnie dopasowana
Metoda BIA to nieinwazyjna, wiarygodna i niezwykle skuteczna metoda badania diagnostycznego, która pozwala na dokładną analizę składu naszego ciała przy wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek organizmu, tzw. impedancji. Masa ciała jaką odczytuje się na klasycznej wadze dostarcza nam niestety znikomej wiedzy na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśni czy ogólnego nawodnienia i kondycji organizmu. Wyliczenie BMI, czyli wskaźnika masy ciała również nie stanowi wystarczającej podstawy do określenia poziomu metabolizmu człowieka, a tym samym do skomponowania idealnej diety. Skład ciała badany metodą BIA daje za to kluczową informację – proporcję mięśni do tłuszczu oraz jej stosunku do całkowitej zawartości wody w ludzkim ciele. Dzięki temu, zdecydowanie lepiej można monitorować to co dzieje się w naszym organizmie, a tym samym – korygować dietę w zależności od efektów jakie oczekujemy. Wszystkim nam bowiem zależy przecież na tym, aby chudnąć „z tłuszczu”, a nie z mięśni czy wody. Niestety, wiele modnych dzisiaj diet opiera się przede wszystkim na błyskawicznej utracie wody, stąd równie szybki efekt jojo.
Dietetyk na podstawie uzyskanych z analizatora informacji może dobrać odpowiednią strategię dietetyczną, która będzie miała na celu przykładowo redukcję masy ciała bądź przybranie na masie, przy jednoczesnym uzyskaniu korzystnego stosunku tkanki mięśniowej do tłuszczowej. Prawidłowo wykonany pomiar oraz właściwie dobrany plan żywieniowy może stanowić bazę dla zapobiegania i leczenia wielu chorób przewlekłych niezakaźnych takich jak nadwaga, cukrzyca czy choroby układu krążenia.

Jak dobrze przygotować się do badania?
Analizę składu ciała metodą BIA można uważać za całkowicie bezpieczną dla organizmu. Stosowane częstotliwości prądu nie powodują podrażnienia nerwów ani mięśnia sercowego, a jego natężenie jest całkowicie niegroźne. Nie są także znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych, które można by  powiązać z przeprowadzeniem badania BIA. Przeciwwskazaniem do wykonywania analizy składu ciała tą metodą może jednak być ciąża, padaczka oraz wszczepiony rozrusznik lub defibrylator serca.

Aby właściwie przygotować się do pomiaru, nie należy spożywać żadnego posiłku na 4 godziny przed badaniem, a najlepiej być na czczo. W ciągu ostatnich kilku, a najlepiej 12 godzin nie wolno wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Do okoliczności, które mogą zaburzyć prawidłowość pomiaru należy również: spożywanie alkoholu, zażywanie leków diuretycznych, obrzęki, jak również – prawdopodobnie – w niewielkim stopniu cykl menstruacyjny. Podczas badania musimy mieć gołe stopy i możliwie jak najmniejszą ilość ubrań na sobie. Pomiar trwa zaledwie kilka minut. Podczas gdy pacjent stoi na wadze, dietetyk dokonuje odpowiednich ustawień, po czym drukuje zapis badania.


Zapraszamy na pomiar!
Dnia 21 marca (sobota) w Specjalistycznym Centrum Medycznym Gastromedica mieszczącym się przy ul. Grzegórzeckiej 67c/3 (teren Wiślanych Tarasów) w Krakowie, zostanie przeprowadzona akcja darmowego pomiaru składu ciała. Jeśli chciałbyś przekonać się jak to wygląda – zarejestruj się już dziś. Pomiaru dokona dietetyk Gastromedici – mgr inż. Maria Brzegowy, który również krótko omówi z Tobą te wyniki. Każdy z pacjentów otrzyma również rabat w wysokości 15% na pierwszą wizytę w przychodni. Kto wie, być może będzie to Twój początek w walce o piękną sylwetkę i lepsze zdrowie? Zapraszamy!

Analiza zostanie wykonana przy pomocy nowoczesnego aparatu marki TANITA – BC 420 S MA. Zostaną oznaczone:

·        Waga całkowita
·        Masa tkanki tłuszczowej w %
·        Masa tkanki tłuszczowej w kg
·        Masa tkanki mięśniowej w kg
·        Masa tkanki beztłuszczowej w kg
·        Całkowita zawartość wody w organizmie w %
·        Całkowita zawartość wody w organizmie w kg
·        Indeks masy ciała BMI
·        Wiek metaboliczny
·        Masa kości w kg
·        Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej
·        Wskaźnik podstawowej przemiany materii kcal BMR

Pacjent otrzyma również darmowy wydruk będący zapisem pomiaru. 
Rejestracji można dokonać pod numerem telefonu: 
12 313 19 06

Bibliografia:
1.     Lewitt A., i wsp., 2007, Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA), Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 3, 4, 79-84
2.     www.TanitaPolska.pl

You Might Also Like

2 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ