Najnowsze Posty

Nadciśnienie tętnicze w ciąży - ZdrowieIntymne.pl

By 16:57 , , , ,


Według statystyk (do 2009 roku), nadciśnienie tętnicze zdiagnozowane w ciąży dotyczy nawet 10% przyszłych mam. W Polsce, problem wykrywa się u około 30 tysięcy kobiet rocznie. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mamy oraz jej maluszka – może np. prowadzić do wystąpienia stanu przedrzucawkowego u matki, przedwczesnego oddzielenia się łożyska i niedotlenienia u płodu. Częstość jego występowania wyraźnie wzrasta – głównie ze względu na coraz późniejszy wiek matek oraz stale powiększający się problem nadwagi i otyłości w społeczeństwie.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, w początkowym jej okresie obserwuje się niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego, zwykle do 22-24 tygodnia ciąży – jest to całkowicie naturalny objaw. Spadek ten dotyczy głównie wartości rozkurczowej – zwykle o ok. 10-15 mmHg. Po 24 tygodniu ciśnienie zazwyczaj się normalizuje.
Jeżeli kobieta miała problemy z ciśnieniem nim zaszła w ciążę, efekty tego uwidocznią się już na początku. Jeśli nadciśnienie wystąpi po upływie 20 tygodnia, oznacza to, że mamy do czynienia z nadciśnieniem indukowanym ciążą. (…)


CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW?
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U



You Might Also Like

0 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ