Najnowsze Posty

Chcesz schudnąć? Jedz szpinak i natkę pietruszki - naukowcy to zbadali!

By 10:38 , , ,


Jeśli dalsze badania się powiodą, dieta redukcyjna stanie się jeszcze przyjemniejsza! Całkiem niedawno odkryto nowy sposób na odchudzanie. Zielone warzywa liściaste. O co chodzi?

CO DRUGA OSOBA NA ŚWIECIE UMIERA Z POWODU OTYŁOŚCI

Epidemia otyłości osiągnęła już globalny zasięg. Aż 65% światowej populacji mieszka w krajach w których otyłość i nadwaga jest główną przyczyną śmierci – znacznie częściej niż niedobór masy. Zwiększone spożycie pokarmów bogatych w tłuszcz połączone z niską aktywnością fizyczną to jedna z podstawowych przyczyn nadmiernej masy ciała i poważnych chorób z nią związanych. Naukowcy postanowili działać naturalnie.

SZPINAK I NATKA PIETRUSZKI HAMUJĄ GŁÓD
W tym celu wykorzystali oni tzw. tylakoidy obecne w zielonych warzywach liściastych (m.in. szpinaku, naci pietruszki). Okazało się, że związki te świetnie radzą sobie z nadmiernym apetytem, a także – z nieprawidłowym wzrostem stężenia glukozy we krwi. Kontrolując wydzielanie hormonu greliny – hormonu głodu, opóźniając jego uwalnianie, hamowały łaknienie, a tym samym zapobiegały nadmiernemu pobraniu żywności.

Ponadto, dodatek tylakoidów do diety powodował obniżenie krzywej stężenia glukozy we krwi, podobne do krzywej występującej w wypadku spożywania diety o niskim indeksie glikemicznym (zalecanej przy cukrzycy – przyp. autorki). Tym samym badanie potwierdziło pozytywny wpływ tylakoidów na zmniejszenie częstości występowania otyłości, cukrzycy, a co za tym idzie – chorób układu krążenia, z którymi tak często borykają się współcześni ludzie.

LEKKI DODATEK DO KANAPKI
Masz ochotę na dietę bez bólu? Ciągle chodzisz głodny? Błonnik i regularne jedzenie to nie wszystko. Pamiętaj również o dodatkach! Wcinaj kanapki z zieloną sałatą, do jajecznicy przygotowanej na parze dodaj świeże liście szpinaku, a ziemniaki posypuj koperkiem. Nie tylko mocno się odżywisz, ale i zadbasz o swoją piękną sylwetkę. Na zdrowie!

Wybrane, zielone przepisy na Pozytywnym Żywieniu

CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW?
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U
źródła:
Montelius C. i wsp., 2013, Dietary thylakoids suppress blood glucose and modulate appetite-regulating hormones in pig's exposed to oral glucose tolerance test, Clinical Nutrition, xxx, 1-5

You Might Also Like

2 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ