Najnowsze Posty

Regenerujący koktajl z owocami goji, siemieniem lnianym i żurawiną - wartości odżywcze!

By 19:26 , , , , , , , , ,


Każde święta - czy to bożonarodzeniowe czy wielkanocne - to oprócz radośnie spędzonego w gronie rodzinnym czasu, również i okres burzy z piorunami dla naszego żołądka. Nie sposób przecież odmówić pysznego, ciocinego sernika czy pachnącej - choć tłustej pieczeni roboty własnej mamy. Jeśli przez resztę roku pilnujemy tego co znajduje się na naszym talerzu, te kilka dni obżarstwa mogą skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnymi rewelacjami pokarmowymi.

Dzisiejsza propozycja koktajlu, to niejako kontynuacja KoktajlDetoxu z którym zapoznałam Was w ubiegłym tygodniu. Różnica jest taka, że koktajl ten - prócz zalet odchudzającego - niesie ze sobą znamię regeneracyjne i głównie dlatego polecam go po tym świątecznym maratonie.

Siemię lniane, a w zasadzie len, to od wieków ceniona w leczeniu schorzeń układu pokarmowego roślina. Niektóre źródła podają, że wykorzystywano go już 6000 lat temu. Nasiona lnu, korzystnie wpływają na perystaltykę jelit i przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu. Len jest również dobrym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, o których pisałam już jakiś czas temu.
Ponadto, nasiona lnu wykazują profilaktyczne działanie przeciw nowotworom piersi, jelita grubego i prostaty. Lista tych prozdrowotnych właściwości jest tak długa, że siemię lniane zalicza się do tzw. ''functional foods".
Jego zbawienne na organizm właściwości poznałam m.in. w ciąży, kiedy to w zasadzie każdego dnia, męczyły mnie uporczywe ataki zgagi - w pewnym momencie - już nawet po wypiciu samej wody. Mieszanka lnu nie tylko przynosiła ulgę ale i odpędzała zgagę w sekundę.

Obok siemienia lnianego, równie cennym produktem na półkach sklepików ze zdrową żywnością są owoce goji - Lycium barbarum. Te maleńkie nasionka nazywane są owocami długowieczności i podobnie jak siemię - zalicza się je do "functional foods". Uważa się, że goji odżywia wątrobę, nerki, poprawia  pracę układu trawiennego, wzrok, serce, zmniejsza dolegliwości reumatyczne, a nawet ... ożywia seks :)

Owoce żurawiny z kolei, oprócz swoich zbawiennych na pęcherz moczowy właściwości, wykazują również korzystne działanie w stosunku do układu pokarmowego. Pektyny, które zawierają, stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika pokarmowego, który poprzez m.in.  zdolność do wiązanie metali, odznacza się pozytywnym oddziaływaniem na procesy fizjologiczne i metaboliczne ludzkiego organizmu.

1 porcja to ok:
231 kcal
8,4 g błonnika
11,1 g białka
5,5 g tłuszczu
35 g węglowodanów

REGENERACYJNY KOKTAJL 
Z OWOCAMI GOJI, SIEMIENIEM LNIANYM I ŻURAWINĄ

Składniki (na 2 porcje):
duże opakowanie kefiru/maślanki (400g)
płaska łyżka świeżo (!) zmielonych nasion siemienia lnianego (np. w młynku do kawy)*
4 łyżki suszonej żurawiny
kopiata łyżka suszonych owoców goji
3 łyżki otrębów żytnich (opcjonalnie)**
woda źródlana do rozcieńczenia (opcjonalnie)

Owoce goji zalewamy odrobiną ciepłej wody i odstawiamy na kilka minut do zmięknięcia. Do blendera wrzucamy kefir, siemię, żurawinę, otręby i namoczone goji razem z wodą, w której się moczyły (!). Porządnie miksujemy. Podajemy od razu.

* czyli jakieś pół łyżki nasion 
** osoby, które na co dzień nie grzeszą dietą bogatą w błonnik, początkowo niech sobie odpuszczą otręby. Ich obolały po świętach żołądek może już tego nie zdzierżyć :)

CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW? 
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U


Źródła:
1) Jing Z. Dong, Shu H. Wang, Linyao Zhu and Y. Wang, 2012, Analysis on the main active components of Lycium barbarum fruits and related environmental factors, Journal of Medicinal Plants Research Vol. 6(12), pp. 2276-2283
2) Teleszko M., 2011, Żurawina wielkowocowa – możliwości wykorzystania do produkcji biożywności, , ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 6 (79), 132 – 141
3) Heller K., Andruszewska A., Wielgusz K., 2010, Uprawa lnu oleistego metodami ekologicznymi, Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, Vol. 55(3)

You Might Also Like

0 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ