Najnowsze Posty

Teoria umiaru

By 14:08 , , ,


Umiar jest dla ludzi. Dla Ciebie, dla mnie - dla każdego. Umiar to taka bramka, małe ''notabene'', ''na marginesie'', które pozwala cieszyć się życiem, a nie tylko non stop sobie czegoś odmawiać. Człowiek, który coś kochał i nagle musi z tego zrezygnować – nigdy nie będzie zdrowy. Minie naprawdę sporo czasu, nim kompletnie zapomni o tym co dawało mu przyjemność, odprężało i cieszyło. O ile w ogóle to nastąpi. Efekt jest taki, że na okrągło będzie myślał tylko o jednym, a żal spowodowany niemożnością sięgnięcia po to co lubi, tylko mocno go zestresuje i wpędzi w stan, który nie przyniesie niczego dobrego.

Dzień przed ósmym marca, opublikowałam na swoim fanpag'u parę postów z propozycjami na kobiece śniadania do przygotowania przez facetów (!). Wśród nich, znalazło się również parówkowe serducho, które wzbudziło małe emocje (niekonieczne dobre), a jest efektowną, prostą w wykonaniu dla panów propozycją. Nie było szału ale dostałam jednak parę prywatnych wiadomości typu "jak możesz promować parówki" na Pozytywnym żywieniu? Ano mogę (o ile w ogóle to jakaś promocja!). Tak mi się umyślało, opcja wyglądała ciekawie, więc raz w roku – dlaczego nie? Mając w dodatku na uwadze, że niejedne parówki (np. te z szynki) są składowo lepsze aniżeli wędlina powszechnie uznawana i wybierana przez konsumentów.


"Pitolenie o umiarze"
Wnioski wysnute na podstawie różnych doświadczeń i badań zmieniają się wraz z upływem lat. "Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy'' to formułka powtarzana wciąż i na okrągło w środowisku żywieniowców (i nie tylko). W jednej chwili, coś co do tej pory było uznawane za dobre, może okazać się złe i szkodliwe. Ważne - by w tym wszystkim zachować umiar i rozsądek. I takie jest moje zdanie. Jeśli się nie zgadzasz - rozumiem. Twoje święte prawo.

Autorka tekstu na który powołał się jeden z moich Czytelników, uważa, że umiar w niezdrowym jedzeniu kieruje nasze kroki w stronę szpitali, hospicjów. „Dał  (konsument w domyśle, przyp. Pozytywne żywienie) się nabrać na pitolenie o umiarze. Bo gdzie się nie obejrzeć tam zalecają umiar. Wszystko jest dla ludzi. Albo: Wszystko byle z umiarem. Umiar zwyczajnie nie działa – spójrzmy prawdzie w oczy. Ktoś kto będzie namawiał do umiaru we wszystkim przekonując, że wszystko jest dla ludzi tak naprawdę namawia Cię do bycia przeciętnie i umiarkowanie zdrowym i witalnym”.

Zgadzam się oczywiście z faktem, że dla każdego z nas ten umiar oznacza coś innego. Jeśli ktoś każdego dnia zjada schabowego, tabliczkę czekolady czy wypija puszkę coli i twierdzi, ze trzyma umiar bo na pięć posiłków tylko jeden jest BE – to nie jest to dla mnie zdrowy rozsądek. W takiej sytuacji faktycznie nie ma co mówić o umiarze, choć – gdyby popatrzeć na to z innej strony, dla osoby, która całe życie jadła TYLKO niezdrową żywność, ograniczenie takiej ilości do jednego produktu dziennie, rzeczywiście  może być ogromnym krokiem do przodu.

Błędne kółeczko potrzeb

Zdarza się, że czasami słyszę, że komuś nie za bardzo podoba się moje podejście do żywienia. Że ten umiar, rozsądek, przyzwolenie sobie na chwileczkę nie-dietetycznej przyjemności … W porządku. Jeśli od urodzenia żywisz się tylko i wyłącznie zdrową żywnością, nie znasz smaku ciasta z bitą śmietaną, kieliszka alkoholu czy słonych paluszków -  rozumiem, doceniam i SZANUJĘ. Wspaniale! Faktycznie więc możemy mówić o fajnym, zdrowym podejściu do odżywiania. Organizm jest zadowolony, konsument również – problemu więc nie ma. Sprawdzasz etykiety, wybierasz produkty najlepszej jakości, nie uznajesz słodyczy ani słonych przekąsek. Nie ma tu mowy o ortoreksji czyli obsesyjnym myśleniu o tym by zdrowo się odżywiać. Bo robisz to w zgodzie ze samym sobą i nie przeszkadza Ci to, ani nie utrudnia codziennego współżycia w społeczeństwie. Sytuacja zmienia się gdy cała akcja dotyczy kogoś, kto przechodzi ogromny stres by odżywiać się tylko tym co dobre. Odmawia sobie słodkiego, słonego czy smażonego cały rok, jednocześnie wpadając w błędne koło własnych frustracji i dołów bo nie potrafi ot tak szybko zapomnieć o tym co jadł wcześniej.

To tak jak z niewidomym. Ten kto urodził się ślepym, nie wie jak wygląda zielona trawa, niebieskie morze czy twarz własnej mamy. Nie wie i choć może wewnętrznie za tym tęskni, nie ma na to aż takiego parcia. Gdy ślepnie nagle człowiek zdrowy, w pełni sił – sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nagle traci wszystko co kochał. Nie widzi nic i w swojej podświadomości pamięta wszystko. Czuje cholerną pustkę i niejednokrotnie nie może się z nią pogodzić. Efekt? Nieustanny stres, zły nastrój, a nawet depresja, która w dzisiejszych czasach już chyba nikogo nie dziwi. I to jest zdrowe? Czy wmówisz mi, że osoba, która każdego dnia tęskni za kostką czekolady do kawy, kawałkiem pizzy podczas spotkania ze znajomymi, wciąż o tym myśli i pragnie  – JEST  Z D R O W A? Bo w mojej opinii nie!

Dieta idealnie dopasowana
Zauważcie, że teorie wielu dietetyków i żywieniowców nie pokrywają się wzajemnie. Jeden nie uznaje pszenicy, drugi uważa białko za wybawienie, a trzeci jest za rozsądnie zbilansowaną dietą pełną produktów z każdej grupy spożywczej. Nie ma idealnego środka! Nie ma idealnej diety! Nie na każdego gluten, laktoza czy choćby nawet żelazo podziała tak samo. Jeden dostanie uczulenia, drugi pocierpi na zaparcia, trzeciego nie obejdzie to nic, a nic. Jeśli więc jesteś jednym z tych na których nawet minimalna ilość czekolady czy tłuszczu trans z hamburgera działa destrukcyjnie - jak najbardziej rozumiem Twoje podejście i świadomą rezygnację z nich .

Są sobie takie działy nauki o żywieniu, co to się nazywają nutrigenomiką i nutrigenetyką. „Nutrigenomika i nutrigenetyka wyjaśniają zależności między genomem i dietą, a także dostarczają narzędzi do poznania skomplikowanych interakcji między składnikami odżywczymi diety, polimorfizmami genetycznymi oraz całym ustrojem. Personalizacja zaleceń dietetycznych, oparta na założeniach nutrigenetyki/nutrigenomiki, może być użyteczna w leczeniu otyłości oraz wielu innych chorób metabolicznych.” Po chłopsku? Ogólnie rzecz biorąc, dąży się do tego by każdy z nas, metaforycznie mówiąc - miał zawsze przy sobie taką magnetyczną kartę z zapisanym kodem genetycznym z wyszczególnieniem wszystkich chorób, alergii. Idąc np. do dietetyka, pokazujemy mu taką kartę i w błyskawiczny sposób otrzymujemy dietę IDEALNIE dopasowaną do NASZYCH potrzeb, zgodną z naszą genetyką, całym organizmem. Taka dieta NIE MA PRAWA nam zaszkodzić, nie ma w niej nic co przyczyniłoby się do rozwoju jakichkolwiek chorób. Brzmi pięknie? Ano. Ale jeszcze czegoś takiego nie wymyślono. Nadzieja jednak jest.

Piję wino, jem czekoladę
Wracając jednak do tematu.
Raz na jakiś czas kupuję sobie ciastka, które zjadam do kawy (częściej jednak gorzką czekoladę). Przy weekendzie zdarza mi się wypić lampkę czerwonego wina. Nie odmawiam dobrego ciasta na urodzinach koleżanki. Codzienny chleb nie zawsze jest u nas razowy czy pełnoziarnisty. Czasami bywa najzwyklejszym pszennym (bo akuratnie ten był w sklepie świeży). Jem sporo owoców, które wedle przeciwników są kopalnią cukrów prostych. Zdarza mi się zrobić dłuższą przerwę między posiłkami, a na domowej imprezie chrupię paluszki lub parę chipsów. Nie cuduję, że na stole nie ma nic ''mojego''. Jeśli mam wtedy ochotę - jem. Jestem zdrowa, wyniki badań krwi, które ze względów osobistych muszę robić znacznie częściej – mam idealnie w normie. Dobrze funkcjonuję, mam sporo energii i obcy mi stres towarzyszący odmawianiu sobie żywieniowych przyjemności.

Podobne wnioski snuję obserwując wyluzowanych znajomych, którzy nie mają w głowie samego kalkulatora kalorii, spisu rzeczy zakazanych i budzika, żeby to co do minuty przyswoić jeden posiłek. To właśnie bliscy, którzy drastycznie się odchudzają, częściej chodzą nabuzowani, zniesmaczeni i przy drobnym załamaniu rzucają się na żywność spoza granic diety. W efekcie – kilka kilo więcej, bóle brzucha i wzdęcia bo organizm pozbawiony na jakiś czas pewnych produktów, a nawet składników pokarmowych, mocno się buntuje przeciwko takiemu atakowi i nagłej zmianie sytuacji.

Podsumowując:
Jestem za umiarem.
Umiar dyktuję w jadłospisach, które układam. Obce mi są zakazy skierowane ku zupełnie ZDROWYM ludziom (wyjątkiem są m.in. cukrzycy, celiacy, ciśnieniowcy – jednym słowem ludzie, w których diecie nie ma mowy o umiarze dotyczącym cukru, pszennych bułek czy słonych paluszków). Nie mam problemu ze zjedzeniem hot-doga w czasie dłuższej trasy, delektowaniem się kremówką podczas spotkania z przyjaciółką czy dwóm kawom wypitym jedna po drugiej bo akurat ubiegła noc była nocą zabaw mojego małego Janka. Umiar to coś co popieram i póki na własne oczy nie zobaczę stuprocentowych wyników badań, które jednoznacznie potwierdzą mi nieprawdziwość moich słów – nie uwierzę i dalej będę go zalecać.* Życie jest za krótkie na to by wciąż wszystkiego sobie odmawiać. Oczywiście – w granicach zdrowego rozsądku.

CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW?
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U

* wyjątkiem są dla mnie dzieci do lat trzech, którym to zdrowe nawyki wpajamy my – dorośli
Źródło:
Adamska E., Ostrowska L., 2010, Nutrigenomika i nutrigenetyka a leczenie otyłości i chorób towarzyszących, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 3, 156–167
Tekst z którym polemizowałam klik
http://www.publicdomainpictures.net/

You Might Also Like

29 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ