Najnowsze Posty

Koncepcja antykoncepcji

By 14:46 , , , ,


Kilka dni temu, na moim facebook-owym fanpag'u zrobiło się naprawdę gorąco.
Znajoma znajomej, zaszła w ciążę niedługo po tym jak ... urodziła pierwsze dziecko. Dodam, że przez cały ten okres karmiła piersią i zażywała odpowiednie w jej sytuacji - tabletki antykoncepcyjne. Na forum - rozgorzało. Przyznam szczerze, że sama miałam nieźle podniesione ciśnienie krwi przez parę kolejnych dni. A wycieczki do apteki - w wiadomym celu - odbywały się średnio raz dziennie :)

Czy to możliwe, żeby przy karmieniu małego dziecka ponownie zaciążyć? Jakim cudem dzieje się to przy antykoncepcji hormonalnej? Co jest nie tak, że obserwujemy takie przypadki? Jak sprawić by nie być tą jedną kobietą na sto, tysiąc - która po prostu wpadnie? Na wszystkie te pytania odpowiedziała nam farmaceutka - mgr Marta Palacz. Z naszej rozmowy wynikło, że zażywając hormony - wcale nie tak łatwo zaliczyć wpadkę. Duże znaczenie ma tutaj regularność, systematyczność i skrupulatność kobiety. Jeśli ta - będzie przestrzegać zaleceń producenta, lekarza - nie powinna się martwić.

MARTA PALACZ
mgr farmacji, dr nauk medycznych o specjalności biologia molekularna
mama małej Amelki
autorka bloga Martusiakowo - Koło Gospodyń Miejskich

Jaka jest ... koncepcja antykoncepcji?
Antykoncepcja polega na działaniach mających na celu unikniecie nieplanowanej ciąży. Wyróżniamy kilka metod antykoncepcyjnych. Pierwszą są metody naturalne polegające na obserwacji i znajomości procesów zachodzących w organizmie w czasie trwania cyklu miesięcznego . Drugą metodą antykoncepcyjną są metody mechaniczne polegające na fizycznym niedopuszczeniu do wniknięcia plemników do macicy i jajników. Trzecią metodą są środki chemiczne hamujące mobilność plemników i mających działanie plemnikobójcze. Kolejna metoda to wkładka wewnątrzmaciczna łącząca w sobie działanie środków chemicznych i mechanicznych., Inna metoda antykoncepcyjna to tabletki antykoncepcyjne. Ostatnią metodą jest minipigułka, która uniemożliwia dotarcie plemników do komórki jajowej poprzez zagęszczenie śluzu oraz powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, aby zapobiec zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki.

Czy karmienie piersią zabezpiecza przed ponowną ciążą?
Dziecko odruchem ssania pobudza przedni płat przysadki mózgowej matki do wydzielania prolaktyny, której jednym z działań jest wstrzymanie owulacji i zahamowanie pracy jajników. Jednak nie u wszystkich kobiet ten stan trwa długi czas, stąd nie uważam, aby karmienie piersią było skuteczną metodą antykoncepcyjną.

Jakie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych może przepisać nam lekarz? Czy sposób ich stosowania różni się jakoś zasadniczo? 
Wyróżniamy pigułki jednoskładnikowe oraz pigułki dwuskładnikowe, które różnią się od siebie zawartością hormonów. Minipigułka – pigułka jednoskładnikowa, składa się z progestagenu, który jest syntetycznym progesteronem. Zażywamy codziennie jedną tabletkę przez 28 dni. Z kolei pigułki dwuskładnikowe jednofazowe zawierają zarówno progestagen, jak i estrogen, przyjmujemy je przez 21 dni. W ciągu kolejnych 7 dni przerwy powinna wystąpić krwawienie. Tylko niektórzy producenci proponują tabletki dwuskładnikowe zawierające 28 tabletek. Na rynku farmaceutycznym są też tabletki dwuskładnikowe dwufazowe i trójfazowe polecane szczególnie kobietom, u których wystąpiło znaczące obniżenie libido oraz plamienia.

Jakie badania powinna wykonać pacjentka aby można było dobrać jej idealne tabletki? Czy można ot tak przepisać jej pierwsze lepsze? 
Przed zapisaniem tabletek antykoncepcyjnych lekarz ginekolog powinien przeprowadzić wywiad z pacjentką w celu wykluczenia zakrzepicy, wystąpienia udaru mózgu czy nowotworów gruczołu sutkowego i narządów rodnych. Następnie powinno mieć miejsce badanie ginekologiczne z wykonaniem cytologii. Dobrze jest też wykonać USG narządów rodnych oraz badanie piersi. Zaleca się też wykonanie badań krwi (morfologia, koagulacja, badania wątroby, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz profil hormonalny).

A co jeśli lekarz przepisał popularne tabletki bez badań? Na przykład tuż po porodzie kiedy to teoretycznie pacjentka była przebadana na dziesiątą stronę (w ciąży)? 
Trzeba się przebadać. To nie podlega dyskusji.

Jaka jest różnica w przyjmowaniu pigułek?
Pigułki jednoskładnikowe należy przyjmować codziennie o tej samej porze, ponieważ nieregularne stosowanie może prowadzić do wystąpienia owulacji. W przypadku pigułek dwuskładnikowych można czas przyjęcia tabletki przedłużyć do około 10 godzin, lecz nie dłużej, aby zachować skuteczną ochronę antykoncepcyjną.

Co to jest wskaźnik Pearla?
Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcyjną. Jego wartość to ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu roku u 100 par stosujących określona metodę antykoncepcyjną. Im mniejsza wartość tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza. 

Jaki jest wskaźnik Pearla tabletek jedno i dwuskładnikowych? 
Tabletki jednoskładnikowe nie hamują owulacji, a ich wskaźnik Pearla dochodzi nawet do 4, dlatego należy być ostrożną z ich stosowaniem. Natomiast ten sam wskaźnik w przypadku tabletek dwuskładnikowych wynosi poniżej jedności. 

Jakie tabletki najczęściej przepisują lekarze?  
Yasminelle,Yasmin, Cilest, Mercilon 

Kiedy tabletka może nie zadziałać?  
Tabletka antykoncepcyjna może być nieskuteczna jeśli wystąpią wymioty lub biegunka do 4 godzin po zażyciu tabletki oraz w wyniku interakcji z innymi lekami, np. z antybiotykami lub wyciągiem z dziurawca. Jeśli czas pominięcia dawki jest dłuższy niż 10 h to ochrona antykoncepcyjna też może być zmniejszona. 

Z jakimi najczęstszymi skutkami ubocznymi tabletek spotkała się Pani? 
Pacjentki najczęściej skarżą się na spadek libido, opuchnięte nogi i bóle głowy oraz zaburzenia pracy wątroby. Takie skutki uboczne można wyeliminować jeśli rodzaj tabletki antykoncepcyjnej dobrany jest na podstawie indywidualnego profilu hormonalnego pacjentki.

Na które tabletki najczęściej narzekają pacjentki?
To kwestia indywidualna. 

Czy według Pani, zawsze lepiej stosować dodatkową ochronę? Np. prezerwatywę, żel plemnikobójczy?  
Jeśli pigułka zażywana jest codziennie o tej samej porze i pacjentka nie przyjmuje innych leków wchodzących w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi to nie potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie. 

Czy tańsze tabletki są w jakiś sposób gorsze od tych droższych?  
Nie. Zwykle ceny ustala producent danego leku. Droższe są zwykle produkty nowej generacji.  

A co jeśli pacjentka zajdzie w ciążę i przez dłuższy czas nie zdaje sobie z tego sprawy. Dalej zażywa tabletki. Czy wpłynie to w jakiś sposób na dziecko? Może to uszkodzić płód?  
Każdy lek zażywany w trakcie ciąży może wpływać na rozwój płodu, dlatego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej ażeby uniknąć tego typu sytuacji. 

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą zafałszować wynik testu ciążowego? 
Test ciążowy wykrywa odpowiednie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, natomiast doustna antykoncepcja nie zawiera tego hormonów, stąd wynik testu jest niezależny od przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Po jakim czasie od stosunku, test będzie najbardziej wiarygodny?
Co najmniej 6 dni od zdarzenia. Test wykonujemy z porannego moczu, ze środkowego strumienia. 

Co można zrobić aby podnieść obniżone hormonami libido pacjentki? Możemy stosować metody naturalne np. odpowiednią dietę bogatą w szparagi lub suplementy diety (AVENEA Essence, Asequrella) lub skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który być może zaleci zmianę tabletek na inny preparat. 

Czy w dniu w którym odstawimy tabletki, nasza płodność gwałtownie wzrasta czy może musi się to przez jakiś czas unormować?  
Powrót do płodności po odstawieniu tabletek jest kwestią indywidualną. U części pacjentek rzeczywiście wzrasta, a u niektórych wymaga czasu, aby organizm wrócił do płodności. 

Z iloma ciążami "potabletkowymi’’ miała Pani do czynienia? 
Z jedną, ale pacjentka zażywała antybiotyki, które obniżyły skuteczność antykoncepcji. 

zdjęcie


CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW? 
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U

You Might Also Like

10 komentarze

ZOBACZ RÓWNIEŻ