Najnowsze Posty

Koncepcja antykoncepcji

By 14:46 , , , ,


Kilka dni temu, na moim facebook-owym fanpag'u zrobiło się naprawdę gorąco.
Znajoma znajomej, zaszła w ciążę niedługo po tym jak ... urodziła pierwsze dziecko. Dodam, że przez cały ten okres karmiła piersią i zażywała odpowiednie w jej sytuacji - tabletki antykoncepcyjne. Na forum - rozgorzało. Przyznam szczerze, że sama miałam nieźle podniesione ciśnienie krwi przez parę kolejnych dni. A wycieczki do apteki - w wiadomym celu - odbywały się średnio raz dziennie :)

Czy to możliwe, żeby przy karmieniu małego dziecka ponownie zaciążyć? Jakim cudem dzieje się to przy antykoncepcji hormonalnej? Co jest nie tak, że obserwujemy takie przypadki? Jak sprawić by nie być tą jedną kobietą na sto, tysiąc - która po prostu wpadnie? Na wszystkie te pytania odpowiedziała nam farmaceutka - mgr Marta Palacz. Z naszej rozmowy wynikło, że zażywając hormony - wcale nie tak łatwo zaliczyć wpadkę. Duże znaczenie ma tutaj regularność, systematyczność i skrupulatność kobiety. Jeśli ta - będzie przestrzegać zaleceń producenta, lekarza - nie powinna się martwić.

MARTA PALACZ
mgr farmacji, dr nauk medycznych o specjalności biologia molekularna
mama małej Amelki
autorka bloga Martusiakowo - Koło Gospodyń Miejskich

Jaka jest ... koncepcja antykoncepcji?
Antykoncepcja polega na działaniach mających na celu unikniecie nieplanowanej ciąży. Wyróżniamy kilka metod antykoncepcyjnych. Pierwszą są metody naturalne polegające na obserwacji i znajomości procesów zachodzących w organizmie w czasie trwania cyklu miesięcznego . Drugą metodą antykoncepcyjną są metody mechaniczne polegające na fizycznym niedopuszczeniu do wniknięcia plemników do macicy i jajników. Trzecią metodą są środki chemiczne hamujące mobilność plemników i mających działanie plemnikobójcze. Kolejna metoda to wkładka wewnątrzmaciczna łącząca w sobie działanie środków chemicznych i mechanicznych., Inna metoda antykoncepcyjna to tabletki antykoncepcyjne. Ostatnią metodą jest minipigułka, która uniemożliwia dotarcie plemników do komórki jajowej poprzez zagęszczenie śluzu oraz powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, aby zapobiec zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki.

Czy karmienie piersią zabezpiecza przed ponowną ciążą?
Dziecko odruchem ssania pobudza przedni płat przysadki mózgowej matki do wydzielania prolaktyny, której jednym z działań jest wstrzymanie owulacji i zahamowanie pracy jajników. Jednak nie u wszystkich kobiet ten stan trwa długi czas, stąd nie uważam, aby karmienie piersią było skuteczną metodą antykoncepcyjną.

Jakie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych może przepisać nam lekarz? Czy sposób ich stosowania różni się jakoś zasadniczo? 
Wyróżniamy pigułki jednoskładnikowe oraz pigułki dwuskładnikowe, które różnią się od siebie zawartością hormonów. Minipigułka – pigułka jednoskładnikowa, składa się z progestagenu, który jest syntetycznym progesteronem. Zażywamy codziennie jedną tabletkę przez 28 dni. Z kolei pigułki dwuskładnikowe jednofazowe zawierają zarówno progestagen, jak i estrogen, przyjmujemy je przez 21 dni. W ciągu kolejnych 7 dni przerwy powinna wystąpić krwawienie. Tylko niektórzy producenci proponują tabletki dwuskładnikowe zawierające 28 tabletek. Na rynku farmaceutycznym są też tabletki dwuskładnikowe dwufazowe i trójfazowe polecane szczególnie kobietom, u których wystąpiło znaczące obniżenie libido oraz plamienia.

Jakie badania powinna wykonać pacjentka aby można było dobrać jej idealne tabletki? Czy można ot tak przepisać jej pierwsze lepsze? 
Przed zapisaniem tabletek antykoncepcyjnych lekarz ginekolog powinien przeprowadzić wywiad z pacjentką w celu wykluczenia zakrzepicy, wystąpienia udaru mózgu czy nowotworów gruczołu sutkowego i narządów rodnych. Następnie powinno mieć miejsce badanie ginekologiczne z wykonaniem cytologii. Dobrze jest też wykonać USG narządów rodnych oraz badanie piersi. Zaleca się też wykonanie badań krwi (morfologia, koagulacja, badania wątroby, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz profil hormonalny).

A co jeśli lekarz przepisał popularne tabletki bez badań? Na przykład tuż po porodzie kiedy to teoretycznie pacjentka była przebadana na dziesiątą stronę (w ciąży)? 
Trzeba się przebadać. To nie podlega dyskusji.

Jaka jest różnica w przyjmowaniu pigułek?
Pigułki jednoskładnikowe należy przyjmować codziennie o tej samej porze, ponieważ nieregularne stosowanie może prowadzić do wystąpienia owulacji. W przypadku pigułek dwuskładnikowych można czas przyjęcia tabletki przedłużyć do około 10 godzin, lecz nie dłużej, aby zachować skuteczną ochronę antykoncepcyjną.

Co to jest wskaźnik Pearla?
Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcyjną. Jego wartość to ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu roku u 100 par stosujących określona metodę antykoncepcyjną. Im mniejsza wartość tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza. 

Jaki jest wskaźnik Pearla tabletek jedno i dwuskładnikowych? 
Tabletki jednoskładnikowe nie hamują owulacji, a ich wskaźnik Pearla dochodzi nawet do 4, dlatego należy być ostrożną z ich stosowaniem. Natomiast ten sam wskaźnik w przypadku tabletek dwuskładnikowych wynosi poniżej jedności. 

Jakie tabletki najczęściej przepisują lekarze?  
Yasminelle,Yasmin, Cilest, Mercilon 

Kiedy tabletka może nie zadziałać?  
Tabletka antykoncepcyjna może być nieskuteczna jeśli wystąpią wymioty lub biegunka do 4 godzin po zażyciu tabletki oraz w wyniku interakcji z innymi lekami, np. z antybiotykami lub wyciągiem z dziurawca. Jeśli czas pominięcia dawki jest dłuższy niż 10 h to ochrona antykoncepcyjna też może być zmniejszona. 

Z jakimi najczęstszymi skutkami ubocznymi tabletek spotkała się Pani? 
Pacjentki najczęściej skarżą się na spadek libido, opuchnięte nogi i bóle głowy oraz zaburzenia pracy wątroby. Takie skutki uboczne można wyeliminować jeśli rodzaj tabletki antykoncepcyjnej dobrany jest na podstawie indywidualnego profilu hormonalnego pacjentki.

Na które tabletki najczęściej narzekają pacjentki?
To kwestia indywidualna. 

Czy według Pani, zawsze lepiej stosować dodatkową ochronę? Np. prezerwatywę, żel plemnikobójczy?  
Jeśli pigułka zażywana jest codziennie o tej samej porze i pacjentka nie przyjmuje innych leków wchodzących w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi to nie potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie. 

Czy tańsze tabletki są w jakiś sposób gorsze od tych droższych?  
Nie. Zwykle ceny ustala producent danego leku. Droższe są zwykle produkty nowej generacji.  

A co jeśli pacjentka zajdzie w ciążę i przez dłuższy czas nie zdaje sobie z tego sprawy. Dalej zażywa tabletki. Czy wpłynie to w jakiś sposób na dziecko? Może to uszkodzić płód?  
Każdy lek zażywany w trakcie ciąży może wpływać na rozwój płodu, dlatego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej ażeby uniknąć tego typu sytuacji. 

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą zafałszować wynik testu ciążowego? 
Test ciążowy wykrywa odpowiednie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, natomiast doustna antykoncepcja nie zawiera tego hormonów, stąd wynik testu jest niezależny od przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Po jakim czasie od stosunku, test będzie najbardziej wiarygodny?
Co najmniej 6 dni od zdarzenia. Test wykonujemy z porannego moczu, ze środkowego strumienia. 

Co można zrobić aby podnieść obniżone hormonami libido pacjentki? Możemy stosować metody naturalne np. odpowiednią dietę bogatą w szparagi lub suplementy diety (AVENEA Essence, Asequrella) lub skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który być może zaleci zmianę tabletek na inny preparat. 

Czy w dniu w którym odstawimy tabletki, nasza płodność gwałtownie wzrasta czy może musi się to przez jakiś czas unormować?  
Powrót do płodności po odstawieniu tabletek jest kwestią indywidualną. U części pacjentek rzeczywiście wzrasta, a u niektórych wymaga czasu, aby organizm wrócił do płodności. 

Z iloma ciążami "potabletkowymi’’ miała Pani do czynienia? 
Z jedną, ale pacjentka zażywała antybiotyki, które obniżyły skuteczność antykoncepcji. 

zdjęcie


CHCESZ NA BIEŻĄCO OTRZYMYWAĆ NOWĄ PORCJĘ TEKSTÓW I PRZEPISÓW? 
POLUB MNIE NA FACEBOOK-U

You Might Also Like

10 komentarze

 1. Zanim zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne (Novynette), dużo o nich czytałam. Wszystkie ich zalety i wady były mi znane, i byłam gotowa na ewentualne skutki uboczne. Przez 2,5 roku stosowania tabletek nie miałam żadnych skutków ubocznych, nie zapomniałam żadnej tabletki, a czas ich przyjmowania opóźniłam o max. godzinę tylko parę razy. Wybierałam po prostu godzinę 21.45, czyli gdy raczej na pewno byłam już w domu i mogłam spokojnie ją zażyć. Odstawiłam tabletki w maju ubiegłego roku, w czerwcu (w drugim cyklu) byłam już w planowanej ciąży, która przebiegła bez żadnych komplikacji. Po porodzie zaczęłam przyjmować Azalię. Również nie mam do niej zastrzeżeń, chociaż moje libido wynosi zero, ale tak już chyba sie ma jak się jest z dzieckiem non stop, bez przerwy dla siebie. :) Również nie pominęłam jeszcze żadnej tabletki. Nie piję alkoholu, nie palę papierosów, staram się żyć zdrowo, dbam o siebie dlatego nie sądzę bym w jakiś sposób mogła obniżyć działanie tabletek.
  Bardzo ciekawa notka, naprawdę. Cieszę się, że tak profesjonalnie podeszłaś do tematu. Zarówno ja, jak i mój mąż, nie sądzimy by zajście w ciążę podczas brania tabletek anty (tak jak karze ulotka) było w jakiś sposób możliwe. No i na pewno nie obawiam się teraz ciąży :)) Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze,że napisałaś ten tekst ! niby wszedzie o tej antykoncepcji pełno, każdy doświadczenia swoje ma,ale gdy ktoś rzuci hasło ; 'zaszłam w ciążę' brałam tabletki sieję panikę wśród pozostałych kobiet -kolezanek i znajomych. Trzeba trafić na dobrego ginekologa, nie wystarczy pójść do lekarza i rzucić hasło -potrzebuję tabletek, dostać receptę i wyjść z gabinetu. Każda kobieta powinna wiedzieć,że powinna być przebadana,żeby otrzymać jak najlepsze tabletki dla swojego organizmu.Niestety większość kobiet o tym nie wie,a dość często i gęsto lekarze nawet nie wspominają i nie proponują - tak jakby się im nie chciało,nie mieli czasu - finalnie kobieta w końcu dostaje co chce, szybko i bezproblemowo,A przecież branie jakichkolwiek hormonów to poważna ingerencja w swój organizm ! Historie ciąż przy prawidłowym braniu tabletek, bez innych osłabień organizmu (mowa tu o antybiotykoterapii, biegunkach i wymiotach)są dla mnie wyśnione. Twierdzę,że taka kobieta nie potrafi się przyznać że o tabletce po prostu zapomniała i bach stało się.;-) Gdyby owe tabletki nie były skuteczne wskaźnik Pearla nie był by tak niski ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie lekarz nie badał. Zapisał ''to co zwykle'' i do widzenia :)

   Usuń
 3. Bardzo dobrze,że napisałaś ten artykuł ! Moja żona bierze tabletki od 6lat, i właśnie przez taką koleżankę,która podobno zaszła w ciąże od brania tabletek na jakis czas nie chciała wogole myśleć o współżyciu, bo się zwyczajnie przestraszyla !Specjalnie musiałem żonę zaprowadzić do ginekologa,żeby nie wierzyła w takie historie. Dobrze,że przeprosiny były 'miłe' ;)
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No popatrz - a mój mi ich zakazuje. Bo jestem gorsza w obyciu niż bez nich haha :) (mam na myśli stan emocjonalny, nie fizyczny:)

   Usuń
 4. A może ja brałam jakieś leki wtedy... Nie ważne, mam fantastyczne dzieci. <3
  Artykuł na pewno wielu się przyda. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z całym szacunkiem, ale nazwanie spirali wewnątrzmacicznej środkiem antykoncepcyjnym to duże nadużycie - spirala ma charakter wczesnoporonny. Nie pozwala na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki (czyli pełnowartościowego człowieka) w śluzówce macicy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, to temat kontrowersyjny. Pani dr zastosowała sie jednak do ogólno przyjętej terminologii.

   Usuń
 6. "Z jakimi najczęstszymi skutkami ubocznymi tabletek spotkała się Pani?"
  Szkoda, że nie napisała Pani o skutkach ubocznych długoterminowych. Np. zwiększonym ryzyku zachorowania na raka szyjki macicy i raka piersi w przypadku noszenia mutacji BRCA 1 i 2. Ale ot, to taki szczegół nic przecież nie znaczący...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga/i Pani/ie
   proszę zwrócić uwagę na moje wcześniejsze wypowiedzi, gdzie zwracałam szczególną uwagę na fakt, że rozpoczęcie zażywania pigułek zawsze winno być poprzedzone konsultacją ginekologiczą. Taka konsultacja jednoznacznie wyklucza pacjentki, które mają dziedziczne predyspozycje do zachorowania na nowotwory narządów rodnych i gruczołu piersiowego. Ponadto dziedziczone mutacje genów kodujących białko BRCA1 i BRCA2 nigdy nie są wyrokiem. One nas informują o tym, że musimy szczególnie często wykonywać badania kontrolne, ażeby ustrzec się przed tego typu chorobami. Teraz nauka wie też, że odpowiednia profilaktyka i odpowiedni tryb życia mogą nam zagwarantować zdrowie na długie lata pomimo odziedziczonych predyspozycji genetycznych. Proszę poczytać o epigenetyce. Przez 5 lat prowadziłam badania nad genami markerowymi raka endometrium. Żadne badania nie potwierdzają jednoznacznie wpływu przyjmowania pigułek na zwiększone ryzyko zachorowania na wyżej wymienione nowotwory. Proszę zapoznać się z bazą ncbi, gdzie odnajdzie Pan/i naukowe artykuły na ten temat. Przyjmowanie pigułek jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Każda kobieta ma prawo do decydowania o swoim życiu. Jeśli ma Pan/i dodatkowe pytania to proszę o kontakt na m.palacz@poczta.fm

   Marta Palacz

   Usuń

Przepis przypadł Ci do gustu? A może masz jakiś pomysł jak go udoskonalić? Tekst dostarczył Ci oczekiwanych informacji? Podziel się tym z innymi!

ZOBACZ RÓWNIEŻ